Amasya 2014 Sayımlarına Göre Toplamda 321.913 Kişilik bir nüfusa sahiptir.

Kurtuluş savaşının başlangıç temellerini atan amasya, krallık başkentliği yapmış, bilim adamları, sanatkarlar, şairler yetiştirmiş, şehzadelerin eğitim gördüğü bir belde olmuştur.

Dünyanın en güzel Misket elması, kirazı, şeftalisi ve bamyasının üretildiği, tarih ve doğanın birlikte bulunduğu ilginç bir antik kent görmek istiyorsanız sıcakkanlı ve misafirperver Amasya sizi bekliyor.

Turizm bakımdan ilgi gören Amasya misafirlerine birbirinden güzel kültürel turizm olarak gezilecek yerler sunuyor.

Yolunuz Amasya ve çevresine düşerse ÇorumTokatYozgat ve Samsun illerimize de uğramanızı öneririm. Bağlantılara tıklayarak gezilecek yerler listesine ulaşabilirsiniz.

Aynalı Mağara

Aynalı Mağarası ve Efsanesi

Aynalı Mağara: Dört bir yana kızını evlendireceğini bildiren dünyalar güzeli kızın babası, kızımın güzelliğini görüp de (gören güzelliğine dayanamayıp bayılıyor) dayanan ve onu dünya gözüyle seyredebilirse kızını ona verecektir. Bu çağrıya yedi iklim, dört bucaktan şehzadeler, vezir çocukları, dünya zenginleri, yiğitler, bilginler, kısacası gençliğine, bilek gücüne güvenenler dört nala Amasya’ya gelirler.

 Alçak Köprü

Amasya Alçak Köprü

Alçak Köprü: Şehir merkezinde bulunan Alçak köprüsü, Roma döneminden günümüzde kalan tek köprüdür. Yüksekliğini ırmağın alçalıp yükselmesiyle kaybetmiştir ve adını da bu yüzden halk arasında Alçak köprü olarak kalmıştır.

Kumacık Hamamı

Amasya - Kumacık Hamamı Resmi ve hakkında

Kumacık Hamamı: Beyazıt Paşa Mahallesi’nde, Kunç Köprüsü’nün karşısında bulunan hamam, Yeşilırmağın karşı yakasındaki Şamlar Camii’nin de bânisi olan Kapıağası Ayas Ağa tarafından 1495 yılında yaptırılmış.

Amasya Saat Kulesi

Amasya Saat kulesi hakkında

Amasya Saat Kulesi: 865 yılında Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1938 yılındaki depremde yıkılmış, 1940 yılında YeniKöprü (Hükümet Köprüsü) yapılırken yenisini yaptırmak düşüncesi ile yıktırılmış, 2002 yılında yeniden inşa edilmiştir.

Halifet Gazi Türbesi

halifet-gazi-turbesi

Halifet Gazi Türbesi: Amasya’nın batısındaki Şamice Mahallesi’nde, Amasya Valilerinden Danişmendli Emir Mücahit el Mübarizüddin Halifet Alp İbn Tûli için 1226’da yaptırılmıştır.

Çelebi Mehmet Medresesi

Çelebi Mehmet Medresesi Hakkında

Çelebi Mehmet Medresesi: Halk arasında Sultaniye Medresesi adıyla da bilinen Çelebi Mehmet Medresesi, Selçuklu medrese mimarisindeki 4 eyvanlı plan tipinde yapılmış. Avluda, giriş kapısı ve eyvanlar arasında üzerleri kubbeyle örtülü 20 adet medrese odası sıralanmış. Giriş kapısının üzerinde yer alan ve Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tarafından 1866 yılında yaptırılmıştır.

Boraboy Gölü

Borabay Gölü hakkında

Boraboy Gölü: Borabay Gölü, Amasya`nın Taşova ilçesine 15 km, uzaklıkta olan, doğal bir krater gölüdür. Denizden 800 metre yüksekte bulunan gölün, derinliği ise 25 metredir.

Amasya Kalesi

Amasya Kalesi Hakkında

Amasya Kalesi: Amasya İl merkezinde bulunan Amasya Kalesi Müthiş bir manzaraya sahip olup tüm şehri hemen hemen ayaklarınızın altına seriyor. Turizm bakımından da Amasya’nın en çok ilgi çeken yeri diyebiliriz.

Arkeoloji Müzesi

arkeoloji müzesi hakkında

Arkeoloji Müzesi: 1925 yılında Sultan 2. Beyazıt Külliyesi’nin bir bölümü olan medrese binasının iki odasında toplanan az sayıda arkeolojik eserler ile İslami Devir mumyaları bir araya getirilerek önce bir “Müze Deposu” oluşturulmuştur.

Burmalı Minare Cami

Burmalı Camii: Bugünkü Bakırcılar Çarşısı arkasında yer alır. Selçuklu Hükümdarı II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında veziri Ferruh Bey tarafından 1237-1247 yılları arasında yaptırıldığı ileri sürülmekte ise de yapılış tarihi kesin olarak bilinmemektedir.

Kral Kaya Mezarları

Kral Kaya Mezarları: Amasya Kral kaya mezarları Amasya’daki Harşena Dağı’nın güney eteklerinde kalker kayalara oyulmuş anıt mezarlardır. Krallar Vadisi olarak da bilinen mezarlar Yeşilırmak Vadisi boyunca ve kente hakim bir alana yapılmıştır. İrili ufaklı 23 adet kaya mezarı bulunmaktadır.

Antik çağ yazarlarından Strabon’dan öğrendiklerimize göre mezarlar Mitridat Krallığı zamanında krallar adına yapılmıştır. Kral kaya mezarlarının en büyüğü batı yönündeki en son mezardır. Bu mezara galeri ve merdivenlerle çıkılmaktadır. “Büyük Kral Mezarı” olarak da bilinen bu mezar birçok tahribata uğramıştır.

Amasya Yalıboyu

Amasya Yalıboyu: Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla dikkat çektiği kadar, tarihi Yalıboyu Evleri’yle de ilgi odağı olmayı başarıyor Amasya. Bugün otel, kafe, bar ve restoren olarak hizmet veren bu evler, mimari dokularıyla Osmanlı döneminin izlerini taşıyorlar.

Aslında bu tarz tarihi evlere Amasya’nın çeşitli yerlerinde rastlayabilmek mümkün. Ancak Yeşilırmak sahil şeridinde bulunan geleneksel Osmanlı evleri, Amasya’nın tarihi ve mimari dokusunu gözler önüne seren en iyi örnekler arasında diyebiliriz. Bugün görmüş olduğunuz evlerin hepsi de 19. yüzyıldan kalma. Daha önceki dönemlere ait olan evlerin tümü ya depremden, ya yangınlarından ya da ahşap malzemenin dayanıksızlığından ötürü günümüze gelmeyi başaramamışlar. “’hımış”’ ve “’bağdadi”’ teknikleriyle yapılmış, genellikle yan yan ve bitişik olarak düzenlenmiş olan bu tarihi evlerin en güzel örnekleriyse Yalıboyu Evleri.